fbpx
Szukasz pracy, pomyśl o LaserCampie

Na pewno praca animatora laser taga nie należy do typowych zajęć. Pomimo tego, że większość naszej kadry to studenci lub uczniowie, rzadko kto wpadłby na pomysł pracy w takim miejscu podczas szukania swojego pierwszego doświadczenia zawodowego. Można więc nazwać nas szczęściarzami, bowiem nasza codzienność w Lasercampie wygląda zupełnie inaczej niż w przypadku bardziej typowych wyborów miejsca pracy.

Pamiętaj jednak, że nie jest to najlepsza opcja dla samotników. Jako animator praktycznie cały swój czas spędzasz z ludźmi. Jeżeli nie potrafisz funkcjonować przy nieustannym kontakcie z innymi, zastanów się czy arena paintballu laserowego będzie dla ciebie odpowiednim miejscem pracy. Dla mnie samego był to duży kontrast w porównaniu do poprzednich doświadczeń zawodowych, gdyż pracowałem dostarczając zamówienia. Możliwość realnej pracy z ludźmi okazała się dla mnie dużym plusem – można w ten sposób uniknąć rutyny i znużenia.

Na co jeszcze trzeba być przygotowanym?

Wielu klientów z Piaseczna, Warszawy i okolic organizuje u nas urodziny dla dzieci. Każda impreza trwa 2-3 godziny, co dla uczestników oznacza mnóstwo czasu spędzonego na arenie. Trzeba mieć na uwadze, że pracowanie z nimi może okazać się nowym wyzwaniem. Dzieci, które do nas przychodzą są naładowane olbrzymią ilością energii. Zjawiły się tutaj żeby świętować urodziny swojego kolegi lub koleżanki, co już samo w sobie jest wystarczającym powodem do przypływu emocji. Kiedy dodamy do tego fakt, że najbliższe trzy godziny spędzą grając w laser taga, otrzymujemy prawdziwie wybuchową mieszankę. Poradzenie sobie z tym nie jest takie proste.

Nie zrozumcie mnie źle, to nie jest tak, że mamy tam do czynienia tylko z małymi biegającymi potworami, są też wśród nich wzorowe aniołki. Każdy z odwiedzających nas młodzieńców zachowuje się na swój własny sposób. Nie było jeszcze sytuacji, gdzie nie mogliśmy „poskromić” któregoś z nich. W tej pracy trzeba umieć zapanować nad dziećmi, bo dzięki temu impreza może przebiec płynnie i radośnie. Mamy na to swoje sprawdzone metody i sztuczki, ale nie da się zaprzeczyć, że w niektórych przypadkach należy uzbroić się w cierpliwość. Na szczęście zdanie animatora zawsze będzie najważniejsze – bez niego gra się nie odbędzie.

Presja czasu czy spokojne tempo pracy?

Skoro mowa już o cierpliwości, to warto zauważyć, że im młodsza jest dana osoba, tym posiada jej mniej. Zawsze pojawią się momenty, w których dziecko musi chwilę na coś zaczekać. Przed grą musi stanąć grzecznie w szeregu i „dać się zaprogramować”, zaś po zejściu z areny powinien ustawić się w ten sposób ponownie, żeby można sprawdzić wynik gry. Okazji do zniecierpliwienia się będzie mnóstwo. Nie jest to jednak ten sam rodzaj pracy pod presją czasu, której doświadczylibyśmy w innych miejscach zatrudnienia. Każdy, kto pracował jako kelner potwierdzi, że trzeba być szybkim i zaradnym, żeby poradzić sobie podczas przypływu klientów. Na arenie paintballu laserowego sytuacja jest trochę inna, nie goni nas tak bardzo czas. Trzy godziny to naprawdę wystarczająca ilość, żeby każda z pociech wyszalała się do granic swoich możliwości. Wywieranie presji szybkiego działania tworzy właśnie nastawienie dziecka, które jest zwyczajnie mniej cierpliwe od dorosłej osoby. Jeżeli odpowiednio się do tego odniesiemy, zobaczymy kolejną zaletę naszej pracy.

Animator ma władzę

Dziecko w pewnym momencie musi zdać sobie sprawę, że długość jego gry nie zależy od niego, a od animatora. Takie podejście naprawdę ułatwia wszystkim przebieg urodzin dla dzieci. Jesteśmy profesjonalistami, nie nadużywamy naszej „wyższości” nad młodszym uczestnikiem. Kiedy jednak przyjmiemy taki rodzaj relacji nasza praca staje się dużo bardziej efektywna. To naprawdę potrafi dać satysfakcję! Praca dla studentów i uczniów niestety często kojarzy się z odgrywaniem podrzędnej roli. Tutaj sytuacja się odwraca, uwidacznia się istotność naszego stanowiska.

Czym w takim razie się zajmujemy?

Praca zaczyna się od przygotowania sprzętu. Na stanowisko przed areną trzeba przynieść odpowiednią ilość broni i kamizelek. Następnie włączamy program na komputerze, łączymy się z programatorem przed ladą i wprowadzamy interesujące nas ustawienia. Urozmaiceń rozgrywki jest całkiem sporo – można zmieniać liczbę nabojów, „żyć”, baz, gdzie uczestnicy będą się odradzać… mówiąc krótko, jest w czym wybierać. W przypadku urodzin dla dzieci zazwyczaj stosujemy sprawdzone i łatwe do przyswojenia zasady gry. Po wykonaniu tej części zostaje już tylko włączyć broń i kamizelki i poczekać na gości.

Kiedy ci pojawią się w komplecie, można już zwołać wszystkich uczestników w jedno miejsce i przeprowadzić instruktaż. Podczas niego wyjaśnimy jakie są zasady bezpieczeństwa oraz tłumaczymy jak korzystać ze sprzętu. Następnie dzielimy dzieci na drużyny, ubieramy je w kamizelki, do których podłączamy broń. Podopieczni muszą chwilę poczekać aż wszystko zostanie zaprogramowane, po czym mogą wejść na arenę i cieszyć się pierwszą rundą laser taga. W jej trakcie jeden animator pilnuje porządku w miejscu zabawy, a drugi zostaje przy ladzie przed wejściem. W przypadku gdyby któryś z uczestników chciał o coś zapytać lub zwrócić się z prośbą o pomoc, będzie miał do dyspozycji dwóch pracowników w dwóch różnych miejscach. Rola animatora, który w danym momencie spędza rundę na arenie jest odrobinę ważniejsza. Dba on o bezpieczeństwo uczestników oraz o respektowanie zasad gry, w razie kłopotów służy również pomocą. Po dwudziestu minutach kończy się runda i wszyscy schodzą z areny. Dzieci ustawiają się z powrotem w szeregu przed ladą, sczytujemy dane i ogłaszamy wyniki. Dajemy chwilę na odetchnięcie, po czym możemy ruszać z kolejną rundą, w której zamieniamy się rolą ze współpracownikiem. W ten sposób mijają trzy godziny. Po zakończeniu urodzin dla dzieci animatorzy sprzątają salę po gościach i przygotowują się do kolejnej imprezy. Na koniec dnia trzeba poskładać sprzęt.

Czy warto?

Począwszy od nauki obsługi programu i kończąc na nabyciu umiejętności społecznych, praca animatora paintballu laserowego daje naprawdę sporo satysfakcji. Warto też dodać, że na stosunek do swojego miejsca zatrudnienia ma wpływ panująca tam atmosfera. Jeżeli zdarzy wam się kiedyś możliwość podjęcia takiej pracy, nie zastanawiajcie się!

Szymon

Zadzwoń teraz