fbpx
Taktyka gry w Laser Tag, czyli jak grać, żeby wygrać?

Zastanawiasz się, co trzeba wiedzieć przed przyjściem na grę w paintball laserowy? Masz ochotę przygotować się zawczasu, żeby łatwo ograć swoich znajomych? Warto w takim razie, żebyś zapoznał się z podstawowymi zasadami i taktykami w grze.

Kapitan

W każdej drużynie, która chce coś osiągnąć, powinien znajdować się przywódca. Dobrze by było, żeby był to ktoś doświadczony w tego typu zabawach. Paintball laserowy jest jednak rozrywką, która nie jest tak wymagająca pod tym względem. Wystarczy zatem liznąć trochę teorii.

Jakie są więc zadania lidera zespołu? Powinien on szybko zapoznać się z charakterystyką areny, dzięki czemu mógłby odpowiednio rozdysponować zadania wśród swoich kolegów z zespołu. W Lasercampie staramy się urozmaicać pole walki na wiele możliwych sposobów –na naszej arenie Laser Taga znajdziecie m.in. barykady utworzone z worków z piaskiem, wrak samochodu, imitację czołgu oraz ogromną ilość różnego rodzaju wież strzelniczych. Kluczowe jest więc wykorzystanie ich atutów.

Role w zespole

Każda arena do gry w Laser Taga domyślnie może pomieścić po pięciu zawodników dla każdej z drużyn. Są więc dwa ustawienia, które najlepiej będzie wziąć pod uwagę. W zasadzie chodzi wyłącznie o ilość snajperów w drużynie.  Snajperzy to osoby, które kapitan przydzieli to przyczajenia się w jednym konkretnym miejscu. Zmieniają one ustawienia w swojej broni do paintballu laserowego na „shot gun”, dzięki czemu będą mogli eliminować przeciwników jednym strzałem. Podczas gry snajperzy będą starali się przede wszystkim pozostawać niezauważonymi, unikając przy tym zbędnego poruszania się. Do zmiany ich lokalizacji powinno dochodzić tylko w przypadku, gdy zostaną wykryci. Ważne jest zatem wspomniane wyżej „rozeznanie w terenie”, dzięki któremu snajperzy będą mogli szybko znaleźć alternatywną kryjówkę.

W zależności od przyjętej taktyki doradzamy, aby na każdą drużynę nie przypadało więcej niż dwóch snajperów. Na arenie do Laser Taga musi panować jednak atmosfera dzikiej walki rodem z filmów akcji. Odpowiedzialni za to będą pozostali członkowie drużyn, których zadaniem jest… bieganie jak szaleni po całej arenie. W końcu to jest ten pierwszy odruch, który czujemy kiedy zaczynamy grać. Z doświadczenia możemy powiedzieć, że najbardziej widoczne jest to na wieczorach kawalerskich.

Warto jednak uzupełnić ten popęd o odpowiednie myślenie taktyczne. Biegać na arenie najlepiej jest bowiem w grupie dwóch-trzech osób. Wystawianie się samemu na ostrzał to praktycznie proszenie się o przegraną. Trzymając się z kompanami możecie liczyć na dużo większą skuteczność waszych ataków.

Ustawienia

Pora więc na podsumowanie ról w zespole. Proponowane są dwa ustawienia: 3-2 oraz 4-1. W pierwszym dwóch zawodników zostaje snajperami i znajduje dogodne miejsce na arenie, żeby móc w spokoju precyzyjnie eliminować przeciwników z dużej odległości. Pozostał trójka trzyma się ze sobą w grupie i chodzi po arenie szukając swoich oponentów. Stanowią dla samych siebie swego rodzaju osłonę, dzięki której mają pewność, że napotkany rywal zostanie wyeliminowany przez któregoś z nich.

Drugie ustawienie zakłada obecność tylko jednego snajpera, za to wysyła w pole walki dwie pary zawodników. Można więc w praktyce nazwać ten układ 2-2-1. Dwuosobowa grupa będzie trochę mniej skuteczna od trzyosobowej odpowiedniczki, ale ich podwójna ilość jest nie do ocenienia na większych arenach do paintballu laserowego. Dwie aktywne grupy w polu walki oznaczają możliwość pokrycia większej ilości terenu równocześnie. Ustawienie to sprawdzi się więc idealnie na arenach dających więcej swobody. W przypadku Lasercampu taką areną będzie słynne A3, ulubiony wybór młodszych klientów ze względu na znajdujący się na niej czołg.

Jak dobierać członków swojej drużyny?

Jeżeli liczba uczestników na twojej imprezie jest tak duża, że masz możliwość przebierania w potencjalnych partnerach w drużynie, to warto zastanowić się, kto będzie dla ciebie najlepszym wyborem. Istnieje kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę. Wbrew pozorom najważniejszy z nich nie dotyczy żadnej zimnej kalkulacji – dobierz sobie osoby, z którymi najlepiej się dogadujesz! Jako drużyna będziecie dużo skuteczniejsi, gdy będziesz współpracować ze swoimi przyjaciółmi zamiast z ludźmi, których znasz tylko z widzenia. Tak zwana „wspólna chemia” może nie zdążyć się zawiązać w ciągu jednej gry w paintballa laserowego.

Warto jednak w drugiej kolejności zwrócić uwagę na pozostałe cechy. Spróbuj wybierać osoby pod wybraną przez siebie taktykę. Dobrymi snajperami będą osoby opanowane i nie wyróżniające się. Muszą one umieć pohamować wewnętrzną chęć do stania się Johnem Rambo, w końcu ich zadanie będzie dużo trudniejsze do wykonania. Snajper musi cechować się swego rodzaju profesjonalizmem, dlatego na tę pozycję będą nadawać się również osoby, które zdążyły zdobyć doświadczenie w Laser Tagu. W pole zaś najlepiej będzie wyruszyć z osobami energicznymi i wysportowanymi – wbrew pozorom jedna rozgrywka potrafi być naprawdę męcząca! Warto jednak zwrócić uwagę na potencjalne poczucie dyscypliny. Niektórzy mogą dać ponieść się fantazji i odłączyć się od swojej grupy, a sukces przecież będzie zależał od trzymania się wyznaczonej taktyki.

Powodzenia na arenie!

Zadzwoń teraz